Detektory kovu FISHER - novinky pro rok 2014

22.11.2013 22:15

Logo Fisher   
Pomalu a jistě se nám blíží konec roku a tak mnohé bude jistě zajímat, co nového na příští rok chystá firma Fisherlabs pro následující sezónu. Připravuje pro lovce pokladů nějaké změny nebo dokonce nový detektor kovu?

Začněme u modelů stávajících nižších tříd. Modely FISHER F2, F4 a F5 by měly údajně dostat nový upgrade designu i elektroniky. Spekuluje se o použití tužkových AA baterií namísto stávajících 9V a jejich umístění v pouzdře uvnitř horní duralové tyče. Dále se hovoří i o vodotěsnosti těchto modelů. Rovněž tak by mělo dojít ke  změnám ve funkčním programování a všechny detektory kovů této modelové řady by měly disponovat zvýšeným výkonem, tedy i hloubkovým dosahem. Všechny tyto změny by jistě uvítal každý pravověrný lovec pokladů. Na tomto místě ale musím poznamenat, že ne všechny změny jsou definitivně rozhodnuty a kompletně otestovány. Definitivně to bude vyřešeno během prvního pololetí 2014 a na trh by se pak mohly dostat někdy v průběhu pololetí druhého.

Fisher                 Fisher

Objevit by se pravděpodobně měly i dva zbrusu nové detektory. Prvním bude FISHER F1, který má být nejnižším modelem této řady. Tento detektor kovů by měl mít základními důležité funkce a jeho cena by neměla přesáhnout  5.000,- Kč. Druhým úplně novým modelem pak bude detektor FISHER F3, který svými funkcemi, vybavením a výkonem by měl stát někde mezi modely F2 a F4.

Hledači oblíbený detektor kovu FISHER GoldBug zůstane pro rok 2014 v nezměněné podobě. Zbrusu nový mikroprocesor se osvědčil a není potřeba s ním cokoliv dělat. Co mě opravdu zaujalo je ta funkce rozhraní zvukových výstupů mezi hlubokými a vysokými tóny (železo/barva). Ta totiž není přednastavena jako u všech ostatních detektorů, ale dá se podle vlastních a zcela individuálních potřeb posouvat dle libosti. Je v tom hodně zajímavý potenciál. Do „barevné“ škály se tak dají zařadit věci, které by jinak byly signalizovány jako železo (např. minerály s velmi drobnými krystalky stříbra), nebo naopak struska či uhlí/koks se dá přesunout do škály „železné“ . V současné době se s tímto detektorem dá použít 5 sond různých designů a velikostí. Na nejmenší barevné předměty v prostředí s vysokou koncentrací kovového smetí  a/nebo při vysoké mineralizaci se nejvíce osvědčí (bude nejefektivnější) sonda 5"DD (13cm), která je rovněž k detektoru dodávána pro detektoring zlatých nugetů a zlomků šperků. O něco větší je plná eliptická 10"DD sonda (20cm), která bude mít i podobné vlastnosti. Velice dobrou kombinací s tímto detektorem je univerzální otevřená eliptická 10"Contrencit sonda (25cm). Z větších cívek se pak osvědčily jak FISHER 11"DD (28cm), tak i ULTIMITE 13"DD (33cm). Hlavní předností těchto velkých sond je hlavně skvělé krytí terénu,s velký hloubkový dosah a díky DD konstrukci i výborná separace v pravo-levé ose. V nabídce budeme mít detektor FISHER GoldBug Combo, který ve výbavě má právě tyto 2 sondy (13cm DD+25cm) a GoldBug ULTIMITE Set (13cm DD+ULTIMITE 33cm DD).

Špičkové modely F75 LTD a F75 zůstanou taktéž beze změny podle úsloví, že s vítěznou sestavou se nehýbe. Firma Fisherlabs  by ale během roku 2014 mohla přijít s novým, údajně přelomovým detektorem, který ponese nejspíše označení F80. Všude po světě se vedou spekulace, co to bude za detektor. Když Fisher přišel s F75-kou, zdálo se téměř nepředstavitelné, aby v podstatě stejný detektor byl  ještě lepší. Pak ale přišlo F75 LTD a jeho výkon nabral dalších extra 20% v hloubkovém dosahu. Popravdě řečeno jsem nechápal, kde se v jednom detektoru takový výkon bere.
Nový FISHER F80 by údajně měl mít funkci, která umožní hledat buď v klasickém režimu VLF (Very Low Frequency - velmi nízké kmitočty), nebo v režimu pulsně indukčního detektoru. Co to znamená, není asi potřeba nikterak moc rozepisovat. Jen pro přesnost zmíním, že pulzní detektor pracuje tak, že zem vystaví výkonným magnetickým impulsům a mezi těmito impulsy přijímají signály odezvy, způsobené vířivými proudy, vznikajícími ve všech kovových předmětech, které jsou v magnetickém poli. Nad touto technologií si lámalo hlavu už mnoho inženýrů a vývojářů. Fisheru, jako prvnímu, se to snad podaří úspěšně skloubit tak, aby to hezky nevypadalo jen teoreticky a na prospektech, ale aby to opravdu takto fungovalo i v praxi. Již delší dobu je zřejmé, že budoucnost špičkových detektorů se bude udávat právě tímto směrem. Na připravovanou F80 je vyhlášeno velmi přísné informační embargo a to pravděpodobně z důvodu velkého rizika možného kopírování. Je jasné, že první kdo se bude po novém modelu F80 po jeho uvedení na trh shánět, bude právě konkurence.  V současné době se na připravovaném detektoru velmi intenzivně pracuje a probíhají ověřovací testy. Spekulovat nad detaily v tuto chvíli nemá žádnou cenu a nezbyde nám tak nic jiného, než si počkat. Předpokládané uvedení na trh je v tuto chvíli konec roku 2014. Žádné detaily ani přesný termín ohledně modelu F80 zatím fabrika nevypustila, přímo od vicepresidenta firmy First Texas Tima Mulloryho zatím najisto víme pouze to, že detektor Fisher F80  by měl být plně vodotěsný a v diskriminačním režimu stabilní i v těch nejhorších půdních a mineralizačních podmínkách. Z toho se dá vyspekulovat to, že by opravdu mohlo jít o nějakou fúzi multifrekvenčního systému s pulsním. Nyní nám tedy nezbývá nic jiného než věřit co nám bylo řečeno: „Věříme, že všechny tyto novinky přijdou na trh během roku 2014“. V první vlně to budou upgradované modely FISHER F2, F4 a F5 a v druhé vlně pak jmenované nové modely FISHER F1, F3 a F80.

Takže nyní nám nezbývá nic jiného, než se těšit a trochu si počkat.

DETEKTOR Centrum Praha - distributor Fisherlab pro ČR a SR